czereśnie

Poznanie tajemnic odmian czereśni i wiśni dostępnych na rodzimym rynku

Drzewa wiśniowe oraz czereśniowe wszechstronnie zaskakują różnorodnością odmian. Każda odmiana czereśni ma unikalny charakter: jest to wynik ewolucji gatunku poprzez stulecia hodowli rolniczej. Dla j czytaj więcej »

Głogi

Krzew głogu - dlaczego warto mieć go w swoim ogrodzie?

Każda osoba, która szuka efektownych odmian krzewów czy drzew do swojego ogrodu powinna pomyśleć o zakupie krzewu głogu. To roślina niezwykle atrakcyjna i piękna, dlatego cieszy się ogromnym zaintere czytaj więcej »

JAGODy

Jakie właściwości mają jagody?

Jagody to niezwykle pyszne owoce leśne, których zalety wykraczają poza ich walory smakowe. Dzięki bogatemu składowi, przekąski te pomagają w licznych schorzeniach organizmu, dostarczając mu odpowiedn czytaj więcej »

 

Jakie właściwości mają jagody?

Jagody to niezwykle pyszne owoce leśne, których zalety wykraczają poza ich walory smakowe. Dzięki bogatemu składowi, przekąski te pomagają w licznych schorzeniach organizmu, dostarczając mu odpowiednich środków do utrzymania optymalnej kondycji. Jak dokładnie działają JAGODy i dlaczego warto je spożywać? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

jagody – co w sobie zawierają?

W Polsce najczęściej chodzi o borówki, gdy mówimy o jagodach. Nic w tym złego, gdyż zawierają one multum ważnych składników odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku można spotkać wiele innych rodzajów jagód.

Bardzo popularnymi w ostatnich latach są borówki amerykańskie, jak i jagody kamczackie. Wszystkie one zawierają w sobie wysokie ilości witamin i minerałów, a w szczególności manganu, witaminy B1, C i K. Ta wysoka podaż cennych składników jest dodatkowo dopełniona związkami fenolowymi, a w szczególności antycyjanami, które są silnymi przeciwutleniaczami. Wystarczy tylko niewielka garść jagód, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tych substancji.

Jakie właściwości mają jagody?

Owoce jagodowe mają szereg prozdrowotnych właściwości, które pomagają w różnych schorzeniach, jak i w uzupełnianiu organizmu o potrzebne mu składniki. W czym dokładnie pomogą owoce krzewu jagody? Przede wszystkim:

skutecznie redukują objawy biegunki,

zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi,

pozytywnie wpływają na wzrok, chroniąc przed zwyrodnieniem plamki żółtej,

pomagają pozbyć się szkodliwych bakterii z moczu, pomagając w przewlekłych zapaleniach tych okolic,

wpływają na powstawanie naturalnej ochrony przed promieniami UV.

Wszystko to jest dopełnione antyoksydacyjnymi właściwościami, które opóźniają procesy starzenia, dzięki czemu redukują możliwość powstania wielu chorób.

Jagody – kupić czy wyhodować?

W teorii każdy rodzaj jagód można dziś kupić, jednak nic nie zastąpi smaku roślin, które wyhodujemy własnymi rękoma we własnym ogrodzie. Wiele gatunków jagód ma naprawdę niewielkie wymagania co do gleby i pielęgnacji, co sprawia, że posadzenie krzaka jagodowego nie będzie się wiązać z nadmierną ilością pracy.

Warto przytoczyć tutaj jagodę kamczacką, która poradzi sobie tak naprawdę na każdej glebie, choć im lepsza, tym owoce będą większe i pożywniejsze. Najważniejszy jest dla nich jednak dostęp do słońca, a wszystkie inne parametry są raczej pomagającymi, a nie koniecznymi. Warto też dobrze dbać o odchwaszczanie, które może zaburzyć proces ich wzrostu.

Ceny jagód w marketach są coraz wyższe, co jest kolejnym powodem, dla którego warto postawić na własną hodowlę. Sadzonki jagód są stosunkowo tanie, a dadzą nie tylko efekty smakowe, ale też wizualne, upiększając ogród poprzez kolorystykę swoich owoców.

Warto swoje zakupy zapoczątkować w sklepie jagodowym Podkarpackie Sady, gdzie łatwo znaleźć przeróżne odmiany tego smacznego owocu. Jednocześnie dostarczają oni świetnych rad na temat tego, w jaki sposób odpowiednio pielęgnować swoje nowe krzaki. Dzięki temu bardzo szybko można cieszyć się smacznymi owocami i piękną ozdobą ogrodową.

Artykuły powiązane